На виконання Закону України «Про охорону дитинства», Конвенції ООН про права дитини та з метою обговорення досвіду роботи із проблемних питань щодо упередження дітей від суїцидальної поведінки Міністерство освіти і науки України спільно із Громадською організацією «Ла Страда-Україна» в рамках проекту «Національна «гаряча лінія» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні провели 18 жовтня 2017 року Всеукраїнський навчально-методичний семінар для фахівців обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти «Небезпечні квести для дітей: профілактика залучення»
Модераторами заходу були:
Середницька Алла Дмитрівна, начальник відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини Міністерства освіти і науки України;
Левченко Катерина Борисівна, президентка громадської організації «Ла Страда-Україна», доктор юридичних наук, професор.
З привітальним словом до учасників семінару звернувся Кононенко Юрій Григорович, директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти.
«Від сьогоднішніх дітей залежить яким буде наше життя і доля України через двадцять, тридцять і п'ятдесят років. І тому ми, дорослі, несемо відповідальність сьогодні за дитяче життя, здоров'я, і в тому числі психологічне» - Катерина Левченко, президентка ГО "Ла Страда-Україна".
Про проблемні питання щодо взаємодії суб’єктів, діяльність яких спрямована на захист прав дитини, з питань профілактики залучення дітей до небезпечних квестів – говорила Філіпішина Аксана Анатоліївна, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини – начальник Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності.
Панок Віталій Григорович, директор Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи НАПН України, доктор психологічних наук, професор – акцентував увагу учасників семінару на ситуації мережевої самотності та суїцидальній тенденції підлітків. Розмову продовжила Алєксєєнко Тетяна Федорівна, завідувач лабораторії соціальної педагогіки Інституту проблем виховання НАПН України, доктор педагогічних наук, доцент – про соціально-педагогічну підтримку дітей групи ризику.
Представники Національної поліції України повідомили:
про масштаби та актуальні тенденції залучення дітей до небезпечних квестів в Україні, взаємодію підрозділів Національної поліції України з навчальними закладами - Зуб Лариса Віталіївна,начальник управління ювенальної превенції Національної поліції України .
Про діяльність Департаменту кіберполіції Національної поліції з питань профілактики залучення дітей до небезпечних квестів в Україні – Урусов Заур Ігорович, заступник начальника управління –начальник відділу протидії злочинам у сфері обігу протиправного контенту і телекомунікацій.
Про проект Шкільний офіцер поліції як інструмент безпеки дітей – Зборов Олексій Олександрович, т.в.о. заступника начальника відділу зв’язків з громадськістю Департаменту патрульної поліції.
Сотніченко Інна Анатоліївна, координатора Національної «гарячої» лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна», розповіла про діяльність Національної дитячої «гарячої лінії» - для дітей та про дітей.
Андрєєнкова Вероніка Леонідівна, директорка департаменту профілактики, освіти та медіації ГО «Ла Страда-Україна», представила методичне забезпечення з профілактики залучення дітей в небезпечні квести.
У другій половині дня відбувся семінар-нарада «Стан і розвиток психологічної служби системи освіти України» за участі співробітників МОН України, ІМЗО, представників державних та неурядових громадських організацій, завідувачів обласних центрів практичної психології та соціальної роботи.
У виступах доповідачів було проаналізовано стан і розвиток психологічної служби за період 2016-2017 навчального року.
Відкрила нараду Ніна Олексіївна Березіна, головний спеціаліст відділу виховної роботи, позашкільної освіти та захисту прав дітей департаменту ПТО Міністерства освіти і науки України.
«Психологічна служба системи освіти має функціонувати як єдина система, що сприяє створенню умов для інтелектуального і соціального розвитку вихованців, учнів, студентів, для збереження психічного здоров’я та надання психологічної підтримки всім учасникам освітнього процесу», – наголосила фахівець.
За підсумками роботи 2016-2017 н. р. психологічна служба системи освіти накопичила значний позитивний досвід роботи. До фахівців психологічної служби надійшла велика кількість звернень від учасників освітнього процесу, було проведено значну кількість індивідуальних, корекційних занять та консультацій, що сприяло поліпшенню психологічного мікроклімату у закладах освіти України та підвищенню статусу та професійного зростання фахівців психологічної служби. Про це говорила у своєму виступі Ольга Василівна Флярковська, кандидат педагогічних наук, начальник відділу психологічного супроводу та соціально-педагогічної роботи ІМЗО.
Детально проаналізував спектр невирішених проблем психологічної служби Віталій Григорович Панок, доктор психологічних наук, професор, директор Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи НАПН України. Так, зокрема, потребує покращання нормативно-правова база щодо унормування діяльності практичних психологів та соціальних педагогів системи освіти України. До того ж в навчальних закладах не вистачає фахівців, недостатнє організаційне, методичне та матеріально-технічне забезпечення роботи психологічної служби. Мають місце випадки покладання на практичного психолога або соціального педагога виховних завдань, що не входять до його функціональних обов’язків.
Олена Воробей, начальник відділу інклюзивної освіти департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН України, зазначила, що Інклюзивно-ресурсні центри утворюють з метою забезпечення прав дітей з особливими освітніми потребами віком від 2-х до 18-ти років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти. Задля цього ІРЦ має проводити комплексне психолого-педагогічне оцінювання розвитку дитини, надавати психолого-педагогічну допомогу, забезпечувати системне кваліфіковане супроводження.
Марина Вікторівна Ярощук, консультант по роботі зі зверненнями громадян БФ Петра Порошенка, поінформувала учасників наради про принципи діяльності інклюзивно-ресурсних центрів та наголосила, що діяльність центру не розповсюджується на вихованців ДНЗ компенсуючого типу, учнів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів).
Олена Олександрівна Макарук, головний спеціаліст відділу праці та нормативно-інформаційного забезпечення департаменту економіки та фінансування МОН України, надала роз’яснення щодо наказу МОН України від 03.07.2017 № 948 «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства освіти і науки України і Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України».


